Slováci čakajú
Slováci však doteraz od vlády nedostali plán na to, ako by mohlo šetrenie v prípade mimoriadneho výpadku zdrojov vyzerať. Vláda pritom ešte v apríli schválila krízový plán v súvislosti s energetickou krízou, avšak v utajenom režime. Zatiaľ sa tak môžeme pozerať do zahraničia, kde aj Európska komisia ukázala, ako by vlády jednotlivých krajín mohli inštruovať svojich občanov.
Spomína sa tam napríklad zníženie teploty v domoch a bytoch, rýchlejšia sprcha namiesto kúpania sa vo vani, obmedzovanie teplej vody na umývanie riadu, ale aj obmedzenia pre firmy, ktoré by mali menej kúriť v kanceláriách. Otvorene plány zverejnili napríklad v Česku, Nemecku či Španielsku. V českom pláne ja napríklad to, že ak príde k problémom s dodávkami paliva, tak v obývačkách sa bude môcť kúriť na 18 °C, v triedach 19 °C, v nemocniciach 20 °C.
Čo začínajú meniť
Prvé náznaky o šetrení prišli uplynulý týždeň z prezidentskej kancelárie. Zuzana Čaputová oznámila sériu úsporných opatrení. „Do konca leta bude stlmené klimatizovanie spoločných priestorov a počas najbližšej vykurovacej sezóny bude znížená teplota v priestoroch Prezidentského paláca o 1 až 2 stupne. Maximálna teplota pri ohreve teplej vody bude znížená na 50 stupňov. Okrem toho sa o 2 hodiny skráti aj doba nočného osvetlenia Prezidentského paláca,“ vymenovali od hlavy štátu. Už pri miernom znížení teploty vedia ušetriť 10 % z celkovej spotreby energií na vykurovanie. „Okrem toho, že dlhodobo čelíme klimatickej kríze, v súčasnosti nás ohrozuje aj energetická kríza. Práve z týchto dôvodov chceme ísť príkladom a hľadať ďalšie úspory na energiách,“ povedala Čaputová.