Intenzívnu zrážkovú činnosť pozorovali meteorológovia v posledných hodinách predovšetkým v povodí hornej Torysy a hornej Oravy. "Na ostatnom území úhrny zrážok len výnimočne presiahli 25 milimetrov," priblížil SHMÚ, podľa ktorého boli zväčša v intervale do desať milimetrov.
Zrážkomerná stanica Lipovce v povodí hornej Torysy zaznamenala za veľmi krátku dobu úhrn 80,1 milimetra. Meteorológovia upozornili, že tam prichádzalo ďalšie pásmo zrážok, preto sa podľa nich táto hodnota s vysokou pravdepodobnosťou ešte navýši.
V súvislosti s intenzívnym dažďom zaznamenal SHMÚ v Trstenej na toku Oravica dosiahnutý tretí stupeň povodňovej aktivity a v Studenom potoku vo vodomernej stanici Oravský Biely Potok prechodne dosiahnutý prvý stupeň povodňovej aktivity. Krátkodobý výrazný vzostup zaznamenala aj vodomerná stanica v Sabinove na Toryse. "Výskyt povodňových úkazov sme počas nedeľného popoludnia zaznamenali aj mimo monitorovaných tokov," poznamenal SHMÚ.
Na ostatných tokoch prevláda ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín. "Výnimkou je len slovenský úsek Dunaja, kde aktuálne dochádza k výraznému vzostupu v jeho hornej časti," priblížili meteorológovia. Dôvodom sú podľa nich výdatnejšie zrážky v nemeckej a rakúskej časti povodia.
Hladina Dunaja v Devíne počas vrcholu vlny by nemala presiahnuť 300 a v Bratislave 400 centimetrov, čo sú hodnoty hlboko pod hranicou prvého stupňa povodňovej aktivity.
Zvlnený studený front a blízkosť výškovej tlakovej níže spôsobovali počas nedeľného popoludnia tvorbu silnejších búrok na východe územia. Zrážkové pole s trvalejším dažďom sa podľa SHMÚ aktuálne nachádza nad severozápadným Slovenskom.