„Nechcela by som jedného dňa ľutovať, že nemáme deti, a preto si obaja myslíme, že už nechceme strácať čas. Verím, že nám pomôže aj fakt, že mám super zdravotný stav a všetko sa podarí tak, ako si prajeme,“ dodala playmate, ktorá dúfa, že nebudú musieť riešiť iné alternatívy. „O adopcii sme sa nerozprávali,“ prezradila.
Verejné priznanie
O svojom trápení hovorí, aby pomohla aj iným. „Viem, že sa toto týka viacerých žien a párov, a myslím si, že o tom treba hovoriť. Je to téma, na ktorú treba upozorniť a treba o nej rozprávať. Určite je dobré hovoriť na tému umelého oplodnenia,“ vysvetlila Novému Času sexica, ktorá si nepripúšťa nič negatívne. „Vôbec sa nebojím a ani si nemyslím, že treba ísť do toho so strachom, pretože psychika robí veľa,“ dodala Eva.
Ako prebieha umelé oplodnenie
Krajkovič Peter, gynekológ
Na začiatku celého procesu IVF liečby sa realizuje vyšetrenie oboch partnerov, hormonálne odbery, ultrazvuk, vyšetrenie spermiogramu. IVF liečba sa začína stimuláciou vaječníkov hormonálnymi liekmi. Počas stimulácie dozrieva viac vajíčok. Žena chodí na pravidelné kontroly, ultrazvuky a hormonálne odbery.
Potom nasleduje odber vajíčok, ktorý sa robí v celkovej anestézii, čiže sa vajíčka odsajú prístupom cez pošvu. Nasleduje oplodnenie vajíčok spermiami, pričom najčastejší spôsob je ICSI napichnutie spermie do vajíčka mikroihlou. Vzniknú embryá, ktoré rastú približne 5-6 dní, pričom niektoré sú kvalitné a niektoré nie. Tie kvalitné sa potom buď vložia do maternice, alebo sa zamrazia. Výhodou zmrazených embryí je, že nestarnú a žena ich môže použiť aj po 5 - 10 rokoch.