Raritný prípad
Bývalého policajta Pavla Labátha prípad prekvapil. „Nie je to nič, čo by sa nedialo všade vo svete, ale aby bol aktérom policajt, tak to som nezažil. Najzávažnejšie by bolo, samozrejme, to, ak by tie fotografie naozaj posielal mladistvým,“ skonštatoval s tým, že by fakt, že to bolo spáchané v služobných miestnostiach, hodnotil ako priťažujúcu okolnosť. „Ak na verejnosť prenikne, že je to policajt a ešte to robil počas služby, tak je to diskreditácia celého Policajného zboru,“ uviedol Labáth.
Bývalý kriminalista Matej Snopko prináša viacero pohľadov na daný prípad. „V prvom rade by som odporúčal obrátiť sa oznamovateľovi na inšpekciu. Majú technické možnosti skúmať, či je, alebo nie je fotografia pravá. Dcéra nemusí vypovedať, ale oznamovateľ by mal poskytnúť informáciu, odkiaľ to prišlo. Ak by s tým polícia nič nerobila, až vtedy je vhodné obrátiť sa na médiá. Tu je zbytočné plakať do médií, ak som neurobil trestné oznámenie na polícii. Ľahké je zbaviť sa zodpovednosti, že ,nechcem vypovedať‘, lebo to vzbudzuje pochybnosti samo osebe, či niekto nechce tomu policajtovi uškodiť, či to nie je fotomontáž, porno z pomsty a podobne,“ hovorí Snopko. Podľa neho by sa policajt nemal takto fotografovať na pracovisku. „V nijakom prípade by takéto fotografie nemal rozosielať, lebo to znižuje vážnosť Policajného zboru, ktorá je vážne pošramotená. Rozosielať to deťom je cez čiaru. Zarážajúce je to, prečo by fotografie posielal aj s hlavou, lebo to ho robí zraniteľným, a tiež prečo posielal preukaz. Ak to naozaj urobil, má značne zníženú súdnosť,“ uzavrel Snopko.Nesmie narušiť dôveru
Podľa hovorkyne Ministerstva vnútra SR Zuzany Eliášovej vo všeobecnosti platí, že služobná disciplína policajtov spočíva v dôslednom plnení povinností ustanovených ústavou. „V štátnej službe i mimo štátnej služby sa musí policajt zdržať konania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť PZ, alebo ohroziť dôveru v zbore. V prípade porušenia sa u policajta vyvodzujú dôsledky za porušenie podľa závažnosti, či ide o trestný čin, priestupok, alebo disciplinárne previnenie. Vždy však musí byť objektívne zistený skutkový stav, dotknutej osobe musí byť daná možnosť vyjadriť sa k veci, navrhovať dôkazy, obhajovať sa,“ vysvetlila Eliášová.
Môže byť za tým túžba po diskreditáciisexuologička Denisa Cajsová
Ak naozaj existuje to 13-ročné dievča, bude vystavené vyšetrovaniu, je tam psychológ a všetko sa nahráva na video. Z môjho pohľadu to trošku smrdí, lebo keby otec našiel akty v počítači svojej dcéry a celé by to bolo čisté, hneď ide na políciu a neposiela maily. On nemohol vedieť, že to nie je herec, čo si obliekol uniformu. Presne vie, kto to je a prečo mu chce uškodiť. Nevieme, či tie fotky neposlal žene, sestre alebo niekomu, na kom tomuto mužovi záleží a potrebuje to teraz riešiť. Bohužiaľ, koledoval si o problém, lebo každý, kto sa takto nafotí, si musí uvedomiť, že sa raz nájde niekto, kto to zverejní. Ľudia by mali byť opatrní a nefotiť sa v šteklivých pozíciách, lebo nikdy nemôžu vedieť, kto to proti nim vytiahne. Toto je túžba po diskreditácii.