TASR správu prevzala z agentúry DPA. "Všetkých členov poroty dojalo jej odvážne rozhodnutie z roku 2015 prijať viac ako 1,2 milióna utečencov najmä zo Sýrie, Iraku, Afganistanu a Eritrey. Toto je odkaz, ktorý nám zanechala," uviedol predseda poroty a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 2018 Denis Mukwege.
Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová vyhlásila, že Merkelovej ocenenie je "pripomienkou, že spôsob, akým zaobchádzame s migrantmi a utečencami, je dôležitý".
Ocenenie UNESCO sa oficiálne nazýva Cena mieru Félixa Houphouëta-Boignyho na pamiatku bývalého prezidenta Pobrežia Slonoviny. Udeľuje sa každoročne od roku 1989 ľuďom, organizáciám či inštitúciám, ktoré vyvinuli mimoriadne úsilie na propagáciu, výskum či zaistenie mieru.
V lete roku 2015, keď do Európy prichádzalo množstvo utečencov, Merkelová otvorila nemecké hranice a povedala slávnu vetu " Wir schaffen das“ (Zvládneme to), pripomína DPA. Napokon od svojho proutečeneckého postoja poľavila po tom, čo začala klesať jej podpora nielen vo verejnosti, ale aj v radoch jej vlastnej politickej strany.