Keď sa teda repelent zameria na prekrytie len niektorých látok vylučovaných ľudskou kožou a dychom, komár cíti ďalšie. A tak repelentom ošetreného človeka napriek tomu nájde, bodá a saje. Evolúcia zrejme vyrobila v tykadlách komárov taký dômyselný systém pre odhaľovanie ľudského pachu, pretože človek má veľmi kvalitnú a výživnú krv.
Vedci z Rockefellerovej univerzity v New Yorku zistili, že neuróny v tykadlách komárov sú spojené s niekoľkými typmi receptorov. To znamená, že ich neuróny sú aktivované viac ako jednou chemickou látkou produkovanou ľuďmi, takže pokiaľ je jeden typ receptora vyradený, stále nás môžu vystopovať.
„Musíte pracovať usilovnejšie, aby ste zničili komáre, pretože vyradiť jediný receptor nemá žiadny účinok. Akékoľvek budúce pokusy o odpudzovanie komárov pomocou repelentov alebo čohokoľvek iného musia vziať do úvahy, ako nezlomne príťažliví pre nich sme,“ uviedla hlavná autorka štúdie profesorka Leslie Vosshallová.
Komáre sú schopní vystopovať človeka podľa oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme, a chemických látok v našom telesnom pachu, vrátane 1-oktén-3-olu a amínov. Výsledky štúdie z New Yorku vysvetľujú aj to, prečo repelenty proti hmyzu, ktoré fungujú tak, že blokujú špecifický pachový receptor, nie sú účinné, pretože ich neuróny môžu byť stále spúšťané inými typmi receptorov.