Keď ho raz ochutnáte, už mu neodoláte, hovoria starí vinári o burčiaku. Na to, aby sme ho mohli pokladať za kvalitný, však musí spĺňať rad požiadaviek. Asi najdôležitejšia je farba. Mala by byť žltozelená, neželané sú hnedé odtiene. Aj prílišný sediment je zlou vizitkou.
„Tento rok vinári termín zberu dodržali a už 15. augusta ste mohli ochutnať nápoj z čistého hrozna, s obsahom alkoholu asi 5 - 7 % objemu. A so zvyškovým cukrom podľa chuti. Niekto má rád sladší a menej prekvasený burčiak, niekto má rád už rampáš,“ hovorí výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Zdražovanie vstupov, najmä energií, neobišlo ani vinohradníctvo. Oproti minulému roku burčiak zdražel v priemere o 5 až 7 %, takže ceny sa môžu pohybovať od 2 € do 3,60 € za liter. „Prispievajú k tomu vyššie náklady na jeho výrobu - zvýšené ceny energií, nafty, ľudskej práce,“ vysvetľuje Kaňuchová Pátková.
Najlacnejší burčiak dostanete priamo u výrobcu, prípadne vo vínotéke. Zväz každému odporúča nájsť si svojho výrobcu a ochutnať uňho rôzne druhy. Burčiak z hrozna zozbieraného v tomto roku sa môže predávať do 31. decembra.
Musí byť odkalený
Jaroslava Kaňuchová Pátková, Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska
- Odkalenie je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu burčiaka. V neodkalenom mušte sa totiž nachádzajú pozostatky šupiek, ale i postrekov a mechanických nečistôt pochádzajúcich z hrozna. Jednoduchým odkalením (ponechaním cez noc v chladnej pivnici) sa tieto látky odstránia.