Riešenia stále odkladáme
Hoci klimatické zmeny ohrozujú už aj mnohé sektory ekonomiky, práve zo strany podnikov pritom dlhodobo cítiť odpor proti zavádzaniu potrebných zmien, v prvom rade obmedzovaniu emisií. „Podniky chcú všetky opatrenia odložiť o rok, o dva a následne o ďalší rok. Väčšinou sa totiž za ten jeden rok v zásade nič dramatické a viditeľné nestane, napríklad nebude zaplavený Amsterdam. Vždy sa to teda dá ako keby o rok odložiť. Problém je však v tom, že neskôr nás to dobehne. Navyše, štát naďalej úspešne dotuje podniky, ktoré ničia životné prostredie. Stále sa tu hovorí o znížení daní na benzín a naftu, ktoré sú veľmi významným zdrojom emisií,“ dodáva ekonomický analytik Michal Páleník.
Aké je podľa neho riešenie? „Zodpovedný prístup by vyzeral tak, že všetky takzvané negatívne externality vrátane emisií CO2, iných škodlivých plynov alebo znečistenia riek, by mali byť spoplatnené výrazne viac, ako sú spoplatňované dnes,“ vysvetľuje Páleník.Čo nám hrozí, ak neprijmeme dostatočne rýchlo potrebné opatrenia?
„Stačí, keď sledujeme to, čo sa deje vo svete v posledných rokoch. Mnohé regióny sú už teraz ovplyvňované katastrofickými udalosťami, ktoré sa prejavujú extrémnymi prejavmi počasia. My už reálne žijeme v klimatickej zmene, a ak by sme nič nerobili, ten stav by sa stále zhoršoval,“ vysvetľuje klimatológ Pavol Faško.
„Nehovorím, že by sme všetci bezprostredne zomreli, ale istá časť ľudí by v dôsledku týchto udalostí utrpela smrteľné zranenia, a okrem toho by nás to zlikvidovalo aj ekonomicky. Mali by sme veľké ekonomické škody a neviem, či by sme boli schopní tú situáciu zvládnuť aj z tejto stránky,“ uzatvára Faško.