Otázky vzbudzujú otázniky
V otázkach vidí problém aj dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Baďura. „Aj vzhľadom na existujúci nález Ústavného súdu, aj na niektoré iné veci si viem predstaviť aj jednoznačnejšie formulované otázky, ktoré by vyvolávali menej otáznikov,“ vyjadril sa expert pre Nový Čas.
V júli minulého roka totiž plénum Ústavného súdu vydalo nález, v ktorom rozhodlo o tom, že referendová otázka v znení „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“ nie je v súlade s ústavou.
Premiér Eduard Heger k tejto téme poznamenal, že ak je predseda Smeru-SD Robert Fico vo vláde, považuje referendum za protiústavné, a keď je v opozícii, považuje ho za nevyhnutné.
Fico chce, aby referendum nebolo
Jozef Lenč, politológ
Tie otázky sú sformulované tak, aby to referendum nebolo. Lebo keby sa teda teoreticky konalo, o čom mám veľkú pochybnosť, tak by to pre Smer nemalo taký pozitívny dosah, aký by preň malo to, že na nezrealizovanom referende si budú robiť kampaň smerom k parlamentným voľbám ako tí, ktorých chce umlčať „totalitná vláda“. A smerom k prezidentským voľbám zas prezidentka bude tá, ktorá nechcela vypočuť hlas ľudu. Od Smeru to teda považujem za neúprimnosť. Nie, že by chceli vyvolávať konflikty, skôr si živením témy „zmareného referenda“ chcú zlepšovať pozíciu seba, ale aj svojho potenciálneho kandidáta v prezidentských voľbách.