Dosiaľ neobjasnené okolnosti úmrtia malej, len 9-ročnej Kassandry vo Valalikoch (okr. Košice-okolie) naznačujú, že k tragédii môže dôjsť aj vo vani. Ako je možné, že niekto sa utopí doma? A ako treba reagovať?
Žiaden krik, mávanie rukami, len ticho. U detí stačí chvíľka nepozornosti. K tragédii však nemusí dôjsť priamo vo vode, ale aj niekoľko hodín po tom, čo sa dieťa topilo.
V prvom prípade stačí, že vdýchlo vodu. Hovorí sa tomu suché utopenie. „Niekedy stačí pár kvapiek a vznikne kŕč, ktorý vzduchotesne uzavrie hlasivky, a človek tak nemôže dýchať,“ tvrdí prezident Slovenského Červeného kríža a dlhoročný záchranár Viliam Dobiáš. Volá sa to laryngospazmus a je to akútny, život ohrozujúci stav, ktorý môže viesť k uduseniu.
V druhom prípade voda prenikne do pľúc a napriek tomu, že dieťa sa ju snaží vykašľať, časť z nej tam zostane. V pľúcach sa rozvinie zápal a začne sa tam hromadiť tekutina. Dieťa má problém chytiť dych a hrozí mu kolaps.
„Malé deti nesmiete ani na chvíľu stratiť z dohľadu. Musí ho strážiť dospelá, príčetná osoba, a nie s mobilom v ruke,“ dodáva Dobiáš.