Civilnú žalobu podala exilová organizácia s názvom Národná odbojová rada Iránu (NCRI), ktorá sa usiluje o zvrhnutie islamského teokratického režimu v Teheráne.
Raísí ako niekdajší vysokopostavený sudca nesie priamu zodpovednosť za masové popravy tisícov iránskych disidentov v roku 1988. Podľa predloženej žaloby bol členom takzvanej komisie smrti zloženej zo štyroch sudcov, ktorá tieto popravy, mučenie a ďalšie nezákonnosti nariaďovala.
Traja navrhovatelia, ktorí sa v roku 1988 sami stali obeťami mučenia, alebo im popravili príbuzných, žiadajú od Raísího odškodnenie v bližšie nešpecifikovanej výške.
Prioritne však požadujú, aby americké úrady podnikli voči iránskemu prezidentovi patričné kroky, keď v septembri podľa očakávaní pricestuje na Všeobecnú rozpravu 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktorá a bude konať od 20. do 26. septembra.
Podľa právnych zástupcov žalujúcej strany by Raísí nemal disponovať diplomatickou imunitou, hoci je úradujúcim prezidentom a bude oficiálnym zástupcom svojej krajiny na Valnom zhromaždení.
Poukazujú na to, že nie je diplomatom, ktorý by bol akreditovaný v newyorskom sídle OSN. Argumentujú tiež, že hlavou Iránskej islamskej republiky nie je v skutočnosti Raísí, ale najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, preto mu podľa nich imunita neprináleží.
V prípade, že by americké úrady tieto ich argumenty akceptovali, mohli by v súvislosti s podanou žalobou doručiť Raísímu príslušnú súdnu zásielku, keď v septembri zavíta do New Yorku. Prezident by potom musel do 21 dní doručiť miestnemu súdu svoje vyjadrenie k prípadu. Americká vláda oznámenie o podaní žaloby na Ebráhíma Raísího bezprostredne nekomentovala.