Za korunu dvadsať
Za prvej republiky, teda v 20. a 30. rokoch, bolo v Bratislave podľa Tomčíka asi 90 kaviarní. „Človek tu mohol stráviť celý deň, aj keď si objednal iba jednu kávu. Najmä v zimných časoch to bola veľká výhoda. V podnikoch sa podávala filtrovaná káva. Napríklad v Štefánke ju aj sami pražili. Vtedy stála asi korunu dvadsať, pričom napríklad plat učiteľa bol 900 korún,“ vyčísľuje.
V niektorých boli v 30. rokoch aj prvé telefóny. Po 2. svetovej vojne však začala v Bratislave kaviarenská kultúra upadať. Kvôli socializmu sa zrušili mnohé podniky. Napriek tomu niektoré kaviarne fungujú dodnes.
Ľudia si tu zaspomínajú na staré časy
Andrej Gogola, prevádzkovateľ reštaurácie Štefánka by Pulitzer
Au caffé - Petržalka
- Rok otvorenia: 1827
- Aktuálny stav: V objekte sa stále nachádza kaviareň pod rovnakým menom. Pôvodná budova však bola zničená v roku 1966, jej verná kópia bola postavená v roku 2003.
Kaviareň Štefánka - Hodžovo námestie
- Rok otvorenia: 1904
- Súčasný stav: Kaviareň funguje dodnes pod rovnakým menom. Interiér sa snaží držať historického predchodcu
Kaviareň Boroška - Šafárikovo námestie
- Rok otvorenia: 1910
- Aktuálny stav: Kaviareň počas desaťročí prešla viacerými zmenami. Momentálne funguje pod názvom Thema a interiér je veľmi podobný historickému predobrazu.
Kaviareň Astoria - Suché mýto
- Rok otvorenia: 1925
- Aktuálny stav: Zatvorená, budova je v rekonštrukcii. Kedysi tu sídlilo aj divadlo, ktoré sa však presťahovalo. Kaviareň tam pravdepodobne už nikdy nebude.