Senát schválil rozšírenie NATO o Fínsko a Švédsko už skôr, zostáva podpis prezidenta. Zeman vstup oboch krajín do aliancie podľa skoršieho vyjadrenia jeho hovorcu od začiatku podporoval. Fínske členstvo podporila Snemovňa 134 hlasmi zo 152 prítomných členov, proti boli štyria. Za členstvo Švédska hlasovalo 135 zo 151 prítomných poslancov, aj v tomto prípade boli štyria proti.
Minister zahraničia Ján Lipavský (Piráti) povedal, že pristúpenie Fínska a Švédska bude pre NATO aj Českú republiku jednoznačne prínosom. "Je v záujme ČR a bezpečnosti ČR, aby sme rozšírili Severoatlantickú alianciu o tieto dva štáty," poznamenal. Podľa bývalého ministra obrany Ľubomíra Metnara z opozičného klubu ANO je vstup Fínska a Švédska do aliancie významným krokom pre českú bezpečnosť.
"Vstup oboch krajín do NATO bude okrem ukotvenia záruky vlastnej bezpečnosti predstavovať bezprecedentné rozšírenie plnej aliančnej sily," uviedol. Súhlas s prístupovými protokolmi oboch krajín podporil za frakciu SPD jej poslanec a niekdajší minister Jaroslav Bašta. Napriek tomu štvorica poslancov tohto hnutia hlasovala proti.
Prístupové protokoly sú v Česku formálne medzinárodnými zmluvami prezidentského typu. Obe parlamentné komory dávajú súhlas s ratifikáciou, ktorú predstavuje následný podpis prezidenta. V júli zástupcovia 30 členských krajín NATO podpísali protokoly o pristúpení Fínska a Švédska, čím urobili zásadný krok k ich prijatiu do aliancie.