Firma so sídlom v belgickej Lovani opustila ruský trh niekoľko týždňov po začiatku vojny na Ukrajine. V apríli spoločnosť oznámila, že predá svoj 50-percentný podiel v podniku s Anadolu Efes, a očakávala, že v dôsledku toho príde o 1,1 miliardy dolárov (27,1 miliardy korún). Hoci v apríli uviedla, že vedie "aktívne rokovania" o kúpe podielu spoločností Anadolu Efes, žiadny predaj doteraz neoznámila.
Pivo, rovnako ako iné potravinárske výrobky, nie je cieľom európskych sankcií proti Rusku, pokiaľ nie je vyrábané v spolupráci s ľuďmi alebo spoločnosťami, na ktoré sa sankcie vzťahujú. V Belgicku správa vyvolala pobúrenie miestnych politikov, ktorí tvrdia, že značka je stále vo vlastníctve pivovarníckeho gigantu, a preto zostáva zdrojom peňazí.
"Vyvoláva to etickú a morálnu otázku," povedal opozičný poslanec François Desquesnes. Krok podľa neho bude mať "dôsledky pre všetkých účastníkov hospodárskeho reťazca pivovarníctva v Belgicku", čo ohrozí pracovné miesta. Povolenie na výrobu belgického piva v zahraničí považuje za "podvod".
AB InBev nie je jedinou západnou spoločnosťou, ktorá sa snaží prerušiť väzby na Rusko. Francúzsky ropný gigant TotalEnergies sa snaží dištancovať od svojho spoločného podniku Terneftegaz s ruskou firmou Novatek. (Odpredaj podielu firma oznámila v piatok večer). Spoločnosť Uber stále hľadá kupca pre svoj podiel v podniku s ruskou technologickou spoločnosťou Yandex.