Napísal o tom denník The Guardian. Vykopávky na záhrade v meste Pombal sa začali už v roku 2017, keď si jej vlastník všimol kusy skamenených kostí a kontaktoval vedcov z Lisabonskej univerzity. Tento mesiac potom španielski a portugalskí paleontológovia začali odkrývať stavce a rebrá, ktoré podľa ich mienky patria brachiosaurovi, najväčšiemu suchozemskému živočíchu všetkých čias.
"Podobný nález všetkých rebier zvieraťa nie je obvyklý, tým skôr v tejto polohe, ktorá zachováva ich pôvodné anatomické umiestnenie," povedala Elisabete Malafaiová z Lisabonskej univerzity. Prirodzená poloha skameneliny podľa vedcov dáva nádej, že vykopávky odkryjú aj ďalšie časti tela dinosaura. Hornina, v ktorej bola kostra nájdená, naznačuje, že skamenelina je asi 150 miliónov rokov stará.
Brachiosaurus vážil niekoľko desiatok ton, mal vzpriamený krk, čím sa podobal dnešnej žirafe, predné nohy vyššie ako zadné a aj s krkom meral asi 12 metrov. Zrejme sa tiež podobne ako žirafy živil, pretože bez problémov dosiahol do korún stromov. Kostry brachiosaurov boli doteraz nájdené v Severnej Amerike, v Tanzánii, Alžírsku alebo Portugalsku.