Koncept odporu prezývaný ROC (podľa anglického Resistance Operating Concept) vznikol v roku 2013 v reakcii na rusko-gruzínsku vojnu, ktorá sa odohrala päť rokov predtým. Slúžia ako plán pre menšie krajiny, ktoré čelia väčšiemu susedovi a potrebujú sa účinne ubrániť. Cieľom je do odporu okrem armády zahrnúť aj civilnú populáciu, ktorá funguje v koordinácii s ozbrojenými zložkami.
"Využívajú všetky zdroje a používajú aj niektoré veľmi nekonvenčné prostriedky, ktorými chcú oslabiť armádu Ruskej federácie," povedal k stratégii Ukrajiny CNN Mark Schwartz, niekdajší veliteľ amerických špeciálnych síl v Európe (SOCEUR).
Rusko na Ukrajinu zaútočilo tento rok 24. februára. Kyjev na začiatku invázie disponoval výrazne nižším počtom vojakov i vybavením ako Moskva, ktorá mala podľa údajov z marca tohto roku po Spojených štátoch druhú najsilnejšiu armádu na svete.
Spomínaný koncept zahŕňa násilné metódy ako použitie zápalných fliaš alebo podpaľačské útoky, ale funguje sčasti aj vďaka nenásilnému odporu. Ukrajinská vláda na začiatku invázie napríklad vytvorila webové stránky, na ktorých opisuje možnosti zapojenia: bojkot masových akcií, štrajku, alebo dokonca využitie satiry a humoru. Cieľom je podrýtiť autoritu proruskej správy okupovaných ukrajinských území i pripomenúť obyvateľom týchto oblastí zvrchovanosť Ukrajiny.
ROC tiež Ukrajine pomáha utvárať svoj mediálny obraz na Západe a získať vyššiu podporu spojencov. Širokú popularitu na sociálnych sieťach si tak napríklad získali videá ukrajinských úderov na ruské tanky s hudobným podkresom alebo zábery ukrajinských vojakov zachraňujúci zatúlaných domácich miláčikov.
Cieľom konceptu nie je vytvoriť alebo podporiť povstanie proti okupačným silám, podotýka CNN. O stratégiu odporu malo od jej vzniku záujem zhruba 15 krajín, ktoré do určitej miery podstúpili vo veci výcvik, uviedla Nicole Kirschmannová, hovorkyňa velenia SOCEUR. Záujem podľa CNN malo okrem iného Poľsko alebo pobaltské štáty.