Belehrad by mal 17. septembra hostiť pochod EuroPride, akciu organizovanú každý rok v inom európskom meste. Prezident Aleksandar Vučić však v sobotu vyhlásil, že táto akcia bude zrušená alebo odložená. Za dôvod označil hrozby od pravicových "chuligánov", diplomatickú krízu vo vzťahoch s bývalou srbskou provinciou Kosovom a ekonomické problémy súvisiace s vojnou Ruska proti Ukrajine.
Vučičovo rozhodnutie kritizovali srbské opozičné strany a medzinárodné skupiny pre ľudské práva. Väčšina skupín uviedla, že budú zákaz oznámený Vučičom ignorovať a budú pokračovať v akciách naplánovaných na 12. až 18. septembra v Belehrade, napísala agentúra AP.
Dnešný protest proti EuroPride, ktorý sa konal počas procesí pri príležitosti náboženského sviatku, viedli duchovní zo srbskej pravoslávnej cirkvi. Niektorí biskupi tvrdia, že akcia Pride ohrozuje tradičné rodinné hodnoty a mala by byť zakázaná.
"Zachráňte naše deti a rodinu," stálo na jednom z transparentov, ktoré v nedeľu držali demonštranti. Niektorí niesli aj kríže. Iní skandovali krajne pravicové a nacionalistické heslá. Niektorí mávali ruskými vlajkami, uviedla agentúra Reuters s tým, že išlo o prejav podpory Moskve, tradičnému spojencovi Srbska, zatiaľ čo belehradská vláda sa snaží zachovávať rovnováhu medzi ambíciou vstúpiť do Európskej únie a svojimi dlhodobými väzbami na Rusko a Čínu.
Prezident v sobotu povedal, že EuroPride bude z bezpečnostných dôvodov zrušené alebo sa bude konať neskôr. "To sa stane v inej a šťastnejšej dobe," povedal o organizovaní EuroPride. Vučić zákaz oznámil na tlačovej konferencii pri vymenovaní staronovej premiérky Any Brnabičovej, ktorá je lesba.
Zástupkyňa OSN v Srbsku kritizovala belehradský zákaz EuroPride. "Bolo by to v rozpore s medzinárodnými záväzkami Srbska v oblasti ľudských práv," uviedla vo vyhlásení Francoisa Jacobová, koordinátorka OSN v Srbsku. Zákaz podľa nej tiež ohrozuje slobodu zhromažďovania, zaručenú srbskou ústavou.
Skoršie srbské vlády v minulosti zakázali pochody na obranu práv sexuálnych menšín, čo vyvolalo kritiku od skupín na ochranu ľudských práv a ďalších. Niektoré pochody na začiatku 21. storočia narazili na odpor a boli poznačené násilím. Ale pochody usporiadané v poslednom čase v Srbsku prebehli pokojne, a tým organizátori EuroPride argumentovali ako jedným z dôvodov, prečo bol Belehrad vybraný ako hostiteľ pre tento rok 202, po vlaňajšom podujatí v Kodani.
Srbsko je kandidátom na vstup do EÚ. Aby sa však mohlo stať členom, musí najprv splniť požiadavky na zlepšenie právneho štátu a dodržiavanie ľudských práv a práv menšín. Taktiež musí vykoreniť organizovaný zločin a korupciu a napraviť vzťahy s Kosovom, pripomenul Reuters. Srbsko sa formálne usiluje o členstvo v Európskej únii, ale už roky je pod silným vplyvom Ruska. Balkánska krajina hlasovala za rezolúcie OSN odsudzujúce ruskú inváziu na Ukrajinu, ale odmietla sa pripojiť k západným sankciám proti Moskve, dodala AP.