V príhovore počas oficiálnych osláv 78. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP) to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) s tým, že SNP je príkladom, že medzi európskymi národmi môže panovať zhoda.
Podľa Kollára sa snažili všetky povojnové režimy privlastniť si dedičstvo SNP. „Túto udalosť si pripomínajú demokrati i komunisti, ktorí sa pokladali tesne po druhej svetovej vojne za politické sily vedúce odbojové a protifašistické hnutie za legitímnych pokračovateľov myšlienok z povstania,“ povedal predseda parlamentu. Podľa neho v 50. rokoch minulého storočia dogmatickým boľševikom v boji proti slovenským buržoáznym nacionalistom prekážalo v názve SNP slovo "národné". „Avšak oslavovať bolo treba a nadšene sa oslavovalo aj v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy odštartovali zápas, ktorý už za zložitých podmienok okupácie viedli k vyhláseniu federalizácie ČSSR,“ tvrdí Kollár.
Kollár dodal, že v 70. rokoch sa ľudia na oslavy SNP pozerali ako na niečo mimo ich vnútorného sveta. Reagovali tak na spájanie SNP s normalizáciou. „Rok 1989 postavil Slovensko pred vážnu výzvu, ako ďalej postupovať pri formovaní slovenského národa,“ dodal predseda. Ten tvrdí, že v súčasnosti môžeme pozorovať, ako sa niektoré politické sily odťahujú od osláv SNP.
„Hrdinami prestávajú byť tí, ktorí neváhali vystaviť svoj vlastný život v boji proti hydre, ktorá vyvolala vtedy najstrašnejšiu vojnu v histórii ľudstva. Hľadajú sa noví hrdinovia a často kontroverzní,“ tvrdí predseda NR SR. Ten na záver dodal, že Slovensko musí ostať verné svojim antifašistickým a povstaleckým tradíciám.