Vašim deťom urobí väčšiu radosť rozhodne suchozemská, pretože sa s ňou viac vyhrajú, no ani s vodnou nie je nuda, sledovať ju v akváriu dlhé minúty je tiež zábavné. V každom prípade sa rozhodnite správne, pretože korytnačky sa stanú vašimi spoločníkmi aj na dlhých 50 rokov.
Suchozemská
Nie je vhodné chovať ich voľne v byte, sú totiž pomerne háklivé na studenú podlahu. Lepšie im robia parkety než dlažba. Určite si zadovážte terárium, ale to vám poradia v každej predajni so zvieratkami. V letných mesiacoch im zabezpečte výbeh aj vonku, aby mala korytnačka dostatok pohybu a priameho slnečného žiarenia.
Kŕmime ich denne, v čase, keď je korytnačka aktívna. Niektoré jedince bývajú aktívne ráno, iné ožívajú večer.
Strava pre suchozemské korytnačky je pestrá - obľubujú púpavu, cviklu, mrkvu, jablká, hrušky, marhule, ríbezle, no nepohrdnú ani ďalším ovocím a zeleninou. Mäsitú potravu môžeme uvariť alebo ju podávame surovú. Vhodné sú kúsky nakrájaného hovädzieho mäsa, srdce, pečeň. Možno vás prekvapí, že si pochutia aj na zemine, drobných kamienkoch či piesku, čo odporuje ich trávenie.
Na zimu ich zazimúvame, najlepšie tak, že ich vložíme v drevených debničkách do pivnice. Vyhýbame sa však príliš vlhkému prostrediu. Dno pokryjeme menšou vrstvou piesku, na ktorú utlačíme vrstvu suchého lístia. Na jar po prebudení je dobré korytnačku vykúpať vo vlažnej vode a podať jej veľa zeleniny, aby nabrala dostatok vitamínov.
Viete, že prvé korytnačky sa na Zemi objavili už v ére dinosaurov, niekedy pred 200 miliónmi rokov? Sú jednou z mála skupín v súčasnosti žijúcich plazov, ktoré poznáme už z triasu, čo bol najstarší útvar druhohôr. Ten bol významný rozvojom plazov a vznikom cicavcov.