Keďže Eva netušila, odkiaľ a prečo sa ropné látky prebíjajú do pivnice, podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Z polície jej po polročnom vyšetrovaní prišla správa, že vyšetrovaním sa nepodarilo preukázať a potvrdiť spáchanie trestného činu konkrétnej osoby. „Polícia však uvádza, že z dokazovania boli zistené dve protichodné skutočnosti, a to že čierna hmota je priemyselného pôvodu, no podľa výsledkov analýz Výskumného ústavu ropy a uhľovodíkových plynov má ísť o látku prírodného pôvodu, ropu,“ povedala Eva.
Stanovisko Stavebnej komory SR ju šokovalo. Zistili, že praskanie betónovej podlahy je zapríčinené pôsobením extrémneho tlaku z podložných vrstiev terénu pod základmi. „Upozornili ma, že statika stavby je vážne ohrozovaná z dôvodu veľmi reálneho prieniku a hromadenia plynu z podzemných vrstiev. Neodporúčajú mi tu bývať, no ja nemám kam ísť,“ konštatuje dôchodkyňa. Praskliny, ktoré sú na fasáde domu, ale aj vo vnútri, v pivnici, smerujú k jednému miestu, pukline, odkiaľ jej presakuje ropa. Odporučili jej umiestniť do pivnice snímače plynov a situáciu monitorovať.
Dom postavil jej svokor
„Ja som sem prišla ako nevesta, dom postavil môj svokor v 60. rokoch. Ak tu pod nami niečo bolo predtým, ako mohli dať stavebné povolenie,“ pýta sa Eva so slovami, že dom je podľa nej nepredajný. „Ak by predsa mal niekto záujem, je na predaj,“ zažartovala. Najviac ju trápi, že nikto jej s problémom nevie pomôcť.