Existuje možnosť, že ak budeme sebestační, dajme tomu po spustení 3. bloku Mochoviec, tak si povieme, že svoj trh s elektrinou zatvoríme, a tým budeme predávať sami sebe lacnejšiu elektrinu?
- Teoreticky by to bolo možné, ale v súčasnej situácii, keď sú pootvárané kontrakty, nie. Mnohí obchodníci majú otvorené kontrakty, v rámci ktorých elektrinu kúpili v Nemecku alebo vo Francúzsku, a predávajú ju v Maďarsku, Bulharsku, na Balkáne.
Keby sa teraz Slovensko zatvorilo, tak by sa im spôsobili obrovské problémy, a nasledovali by medzinárodné arbitráže. Preto je teraz preferované nie vyložene slovenské riešenie a nejaké uzatváranie sa, ale jednotné európske riešenie, ktoré by pomohlo cenám s energiami.
Hovoríme o plošnom zastropovaní cien elektriny?
- Áno, trebárs zastropovanie, ale možno vymyslia aj niečo iné. Uzatvorenie sa však nie je riešenie. Firmám by to prinieslo obrovské straty, ktoré by išli možno do miliárd.
Kde vzniká ten priepastný rozdiel medzi výrobnou cenou elektriny na Slovensku a jej koncovou cenou?
- My sme boli doteraz odkázaní na dovoz elektriny zo zahraničia, hlavne z Česka, a ten sa deje na komerčných princípoch, cez burzy a cezhraničné kapacity, ktoré nie sú nekonečné. A prítomnosť na európskych trhoch s energiou znamená aj to, že sme sa otvorili.