Špráva uvádza, že Čína sa v rámci svojich stratégií proti terorizmu a extrémizmu dopustila v oblasti Sin-ťiang, kde žije moslimská menšina Ujgurov, závažných porušení ľudských práv. Správa vysokej komisárky z cesty, ktorú uskutočnila do čínskej oblasti v máji, bola podľa diplomatov pripravený na zverejnenie už dlhší čas. Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva tak urobil v stredu večer, len pár minút pred koncom štvorročného mandátu Bacheletovej.
Podľa správy sú informácie o mučení, sexuálnom zneužívaní a ďalšiemu zlému zaobchádzaniu s členmi moslimskej menšiny Ujgurov vierohodné. Systém väznenia Ujgurov v pracovných táboroch potom podľa správy môže predstavovať zločin proti ľudskosti. Správa čínske úrady vyzýva, aby urobili rýchle kroky na prepustenie ľudí zadržiavaných v táboroch.
Proti zverejneniu správy bola čínska diplomacia. "Správu sme ešte nečítali, ale sme úplne proti tejto správe a neveríme, že niekomu prinesie niečo dobré," povedal čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün, podľa ktorého čínski predstavitelia mnohokrát Bacheletovej oznámili, že sú proti zverejneniu dokumentu.
Bacheletová už skôr uviedla, že čelila tlakom z oboch strán – aby správu nezverejnila aj aby ju zverejnila. Mimovládne organizácie a niektoré západné krajiny dlhodobo vinia čínske úrady zo závažných porušení ľudských práv Ujgurov. Tí sú podľa nich väznení v pracovných táboroch, kde musia vykonávať nútené práce a čelia mučeniu. Čína to odmieta a tvrdí, že v táboroch sa uskutočňuje rekvalifikácia.