Pozostalí po obetiach dlhodobo kritizovali nemecké úrady za to, ako riešili spomenutý útok. Ponuku na odškodné dali Nemci v júli a k dohode prišlo iba niekoľko dní pred 50. výročím tragédie. Informuje o tom web BBC.com.
Členovia palestínskej skupiny Čierny september vtrhli do olympijskej dediny 5. septembra 1972 a z členov izraelskej výpravy si spravili rukojemníkov. Pôvodne ich prepustenie podmieňovali prepustením im spriaznených väzňov, ktorí boli za mrežami v Izraeli či Nemecku. Obeťami tragédie boli jedenásti členovia izraelskej výpravy na OH a jeden západonemecký policajt.
Nemci už v tom čase zaplatili najbližším obetí približne 4,19 milióna mariek, v prepočte približne 2 milióny eur. Nedávno rodiny obetí údajne dostali ďalšie tri milióny eur. Teraz sa suma odškodnenia vyšplhala až na 28 miliónov eur. Dohodu uvítal izraelský prezident Isaac Herzog a označil ju ako "dôležitý krok zo strany nemeckej vlády".
Nemecké ministerstvo vnútra už v júli informovalo, že je v kontakte s pozostalými. Poznamenalo tiež, že nechce, aby ponuka odškodného zatienila pripravovanú spomienku na 50. výročie, ktoré má byť jasným vyjadrením postojov o udalosti z roku 1942.
Vdova po zabitom vzpieračovi Yossefovi Romanovi pred viac ako mesiacom uviedla, že ponuka z nemeckej strany je ponižujúca.
"Nezmeníme náš názor a budeme bojkotovať spomienku, ktorú chystá nemecká strana. Je pekné, že po 50 rokoch sa rozhodli prevziať zodpovednosť. Nemecko nás hodilo psom. Nestarali sa o nás 50 rokov," povedala Ilana Romanová.