Obmedzenia, ktoré na júnovom summite skupiny veľkých ekonomík G7 navrhli Spojené štáty, majú v piatok podľa Bieleho domu posudzovať ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny veľkých rozvinutých krajín G7. Zavedenie cenového stropu na ruskú ropu označil Novak za "úplnú absurditu", ktorá destabilizuje celé odvetvie. Rusko podľa neho nebude dodávať ropu a ropné výrobky krajinám, ktoré stanovenie cenového stropu podporia.
"Spoločnostiam či krajinám, ktoré obmedzenia zavedú, jednoducho nedodáme ropu a ropné výrobky, pretože nebudeme pracovať podľa netrhových podmienok," povedal vicepremiér. Upozornil, že ani jedna krajina z OPEC a takisto ani India a Čína nepodporili myšlienku zaviesť cenový strop na ropu z Ruska. "Nepočuli sme od iných producentov ropy, ktorí sú na trhu, ani jediný pozitívny ohlas na túto absurditu, ktorá sa zvažuje," vyhlásil Novak.
Uviedol tiež, že ruské firmy sú pripravené na decembrové embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy a môžu zachovať ťažbu na doterajšej úrovni. Podľa vicepremiérovej prognózy môže ku koncu roka predstavovať 520-525 miliónov ton. Vlani Rusko vyťažilo 524 miliónov ton ropy.
Po Novakovom vyhlásení akcie spoločnosti Lukoil vzrástli o viac ako sedem percent, akcie Bašnefti o viac ako päť percent, napísal Kommersant. Návrh na zavedenie hornej hranice ceny s cieľom obmedziť príjmy Ruska sa koncom júna rozhodla zvážiť skupina veľkých svetových ekonomík G7. V piatok 2. septembra majú možnosť takéhoto obmedzenia posúdiť ministri financií G7.