„Diabetes je diagnostikovaný vtedy, keď hodnota glukózy v krvi (glykémie) nalačno dosahuje hodnotu vyššiu ako 7,0 mmol/l a 2 hodiny po konzumácii jedla alebo pri náhodnom stanovení je hodnota glykémie v krvi vyššia ako 11,0 mmol/l,“ vysvetľuje Ing. Martina Gažarová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
• Diabetes mellitus 1. typu sa najčastejšie objaví v detskom a mladom veku a ide o vrodenú poruchu. Lieči sa úpravou životosprávy a podávaním inzulínu.
• Až 3 % budúcich mamičiek potrápi tehotenská cukrovka. Hoci by po pôrode mala zmiznúť, pre ženu sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu v neskoršom veku.
• Diabetes mellitus 2. typu je najrozšírenejším typom cukrovky. Usmerňovanie glukózy v tele riadi inzulín, ktorý pri diabete nefunguje správne - síce sa v tele produkuje, ale vzhľadom na vysoký príjem cukrov to nestačí.
Pozor na stravovanie
Pre správne fungovanie ľudského tela je potrebné prijať dostatok energie, ktorá sa získava najmä zo sacharidov. Pri poruche metabolizmu cukrov alebo pri ich dlhodobej nadmernej konzumácii však môže dôjsť k vzniku a rozvoju cukrovky.
Predispozície k vzniku cukrovky 2. typu sa čiastočne dedia, no začiatok ochorenia ovplyvňuje viacero faktorov, ku ktorým patrí vek, strava s nadmerným príjmom energie a vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, fajčenie, stres, sedavý spôsob života, nadváha alebo obezita, nadmerné požívanie alkoholu, hypertenzia či hypercholesterolémia.
Nutri-Score a diabetes
Na Slovensku pribúda viac ako 200 000 nových diabetikov ročne. Budovanie povedomia o cukrovke pomáha pacientom, ale aj ich okoliu, lepšie dodržiavať stanovenú liečbu.
„Označovanie potravín pomocou Nutri-Score môže mať významný vplyv vo výbere potravín u ľudí, vrátane diabetikov,“ hovorí Ing. Martina Gažarová, PhD. Jeho podstatou je prehľadne označiť tie potraviny, ktoré možno do jedálnička zaraďovať častejšie bez negatívneho vplyvu na zdravie (označenie A, B a do istej miery aj C) a tie, ktoré by sa mali na tanieri objavovať menej, prípadne s určitým obmedzením a v redukovanom množstve (označenie D a E).
Strava pacienta s cukrovkou by mala byť vyvážená a pestrá, upravená podľa jeho veku, typu práce, voľnočasových aktivít, miery pohybu a chorobnosti. Sacharidy nie je možné zo stravy vylúčiť úplne, ani by to nemalo byť cieľom diabetickej diéty.
„Nutri-Score pomáha vyberať si čo najvhodnejšie a podľa zloženia nutrične vyvážené potraviny, keďže hodnotí jednotlivé výrobky podľa ich energetického obsahu a zloženia živín,“ zdôrazňuje odborníčka.
Stavte na prevenciu
• Nutri-Score vám pomôže uprednostniť také potraviny, ktoré vzhľadom k prevencii vzniku a rozvoja nadhmotnosti a obezity majú adekvátny obsah energie a vyvážený podiel základných živín, najmä čo sa týka obsahu tuku a cukru.
• Pri skladbe jedálnička je dôležité ustrážiť si celkový energetický príjem a množstvo sacharidov tak, aby ste neprekročili odporúčanú dennú dávku, a to s ohľadom na vaše aktuálne hodnoty glykémie a fyzický výdaj.
• Z tohto pohľadu je Nutri-Score účinným pomocníkom pre informovanejšie a zdravšie nákupy.
• Aj preto ho ako jeden z prvých na Slovensku používa Kaufland, ktorý ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek.
„Na základe prehľadného a zrozumiteľného značenia potravín si každý z nás dokáže zvoliť potraviny s vysokou výživovou hodnotou a optimálnym zložením základných živín ako vhodnú alternatívu k výrobkom z opačného konca spektra, čo pomáha znižovať riziko výskytu civilizačných ochorení,“ dodáva na záver Ing. Martina Gažarová, PhD.