KĽDR oznámila výskyt covidu-19, ktorý označuje za chrípku, až tento rok v máji a zaviedla prísne obmedzenia. V auguste ohlásila ich zrušenie. "Získané informácie potvrdili, že štát ešte navýšil potláčanie práv a slobôd obyvateľstva KĽDR v rámci už zavedených či posilnených prísnych obmedzení, ktoré súviseli s covidom-19," uviedol v správe o stave KĽDR za posledný rok Guterres.
Podľa neho uzavretie hraníc a obmedzenie pohybu a stretávania ľudí úradom umožnila ešte viac spomaliť obeh informácií a názorov medzi obyvateľmi. Podľa správy generálneho tajomníka tiež existujú "pádne dôvody domnievať sa, že štát núti čoraz častejšie obyvateľov vykonávať nútené práce bez odmeny".
Guterres tiež myslí, že vypuknutie ohnísk epidémie viedlo k zhoršeniu dostupnosti jedla a zdravotníckych služieb v krajine. Vo svojej správe Guterres spomenul, že Bezpečnostná rada OSN môže podať podnet na Medzinárodný trestný súd (ICC), aby situáciu v krajine preveril a potrestal zodpovedných za možné zločiny proti ľudskosti.
KĽDR v máji informovala o výskyte horúčky, ako covid-19 nazýva, a zaviedla prísne opatrenia proti šíreniu nákazy. Podľa úradu sa v krajine nakazilo infekčnou chorobou bezmála päť miliónov ľudí, niektorí odborníci sa ale domnievajú, že je údaj skreslený a podhodnotený. V auguste Severná Kórea oznámila, že nad chorobou zvíťazila, a jej vodca Kim Čong-un nariadil zrušenie opatrení prijatých v máji. KĽDR odmietla dodávky vakcín proti covidu-19 zo zahraničia a jej obyvatelia tak nie sú proti koronavírusu očkovaní.