Perestrojka a glasnosť
Vplyv Gorbačova bol podľa historikov jedným z najvýznamnejších faktorov obrovských politických zmien vo svete, ktoré koncom 80. a začiatkom 90. rokov vyústili do rozpadu sovietskeho bloku, pádu Železnej opony, a najmä k tomu, že tieto zmeny sa udiali prevažne pokojnou a nekrvavou formou. S jeho menom zostanú navždy spojené najmä dva výrazy - perestrojka, ktorá označovala pokus o reformu skostnateného komunistického systému, a glasnosť, teda snaha otvorene a úprimne informovať.
Zatiaľ čo vo svete bol Gorbačov až do svojej smrti rešpektovanou ikonou, samotní Rusi mu vo svojej väčšine nevedia zabudnúť, že spôsobil rozpad Sovietskeho zväzu, ktorý súčasný ruský prezident Vladimir Putin označuje za „najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia“. Putin a Gorbačov sa podľa moskovských „insiderov“ nikdy nemaliv láske, Gorbačov súčasného vládcu Kremľa často kritizoval za autoritárske tendencie. Vyslovil sa aj proti ruskému útoku na Ukrajinu, nebol však jeho hlasným kritikom, a ešte v roku 2014 podporoval aj ruskú anexiu Krymu.
Spočinie veľa milovanej Raisy
Michail Gorbačov bude spať večným spánkom vedľa svojej manželky Raisy, ktorá zomrela už v roku 1999 na leukémiu. Celý svet vtedy obleteli dojímavé zábery zroneného a plačúceho Gorbačova nad rakvou. Odchod manželky predstavoval pre Gorbačova obrovskú ranu. Raisa bola pre sovietskeho exprezidenta celoživotnou láskou, objavovala sa po jeho boku pri všetkých oficiálnych aj neformálnych príležitostiach a z ich interakcií na verejnosti bolo vždy zrejmé, že boli zrodení jeden pre druhého. S jej smrťou sa Gorbačov nikdy nezmieril.