Dobrodruhovia tak môžu zažiť jedinečnú noc v útrobách historického skvostu Gemera. Okrem nocľahu tam nájdu aj kuchynku či sprchu. Originálne bunky má na svedomí občianske združenie Čierne diery.
Jeho najstaršie časti pochádzajú zo začiatku 17. storočia. Veľkolepú neskorobarokovú prestavbu v štýle francúzskeho klasicizmu začal v roku 1763 gróf Mikuláš Koháry, hontiansky hlavný župan a tiež generálmajor uhorskej armády. Ide o trojpodlažnú budovu pristavanú k staršej opevnenej renesančnej stavbe s nárožnými vežami. Projekt veľkolepej prestavby nebol nikdy dokončený a objekt sa za čias Koháryovcov i Coburgovcov využíval ako administratívno-hospodárske centrum i na obydlia zamestnancov.
Naposledy slúžil ako poľnohospodárska škola a v časti bol klub dôchodcov. Mesto sa dlhé roky snažilo kaštieľ predať, no neúspešne. Postupne začínajú s jeho rekonštrukciou, na ktorú by bolo potrebných 17 miliónov eur. Od roku 2015, keď sa začali záchranné práce na obnove kaštieľa, sa v jeho priestoroch každoročne konajú aj rôzne kultúrne podujatia.
Coburgovský kaštieľ dlhé roky len chátral a bol doslova v havarijnom stave. Pred ôsmimi rokmi ho však začali zachraňovať a zveľaďovať nezamestnaní. Navyše mesto dostalo milión eur na rekonštrukciu zadnej časti a ďalšie na opravu strechy. Získané financie však nestačia na obnovu celej historickej pamiatky. Napriek tomu však kaštieľ našiel využitie, vznikla v ňom zážitková expozícia s možnosťou prenocovania v presklených kontajneroch.
„Prenajali sme si časť, ktorá je schátraná a neexistoval pre ňu rozvojový zámer. Rozhodli sme sa ju preto oživiť inak. Chceme ľuďom ukázať pamiatku v autentickom stave. Môžu vidieť všetky jej vrstvy, počnúc 18. storočím až po necitlivé zásahy v socializme. Nejde o žiadny hotel a je na ľuďoch, ako strávia chvíle v kaštieli,“ uviedol Martin Lipták, spoluzakladateľ Čiernych dier, ktoré sa spojili s Architektmi 2021 a so stolármi z dielne Haus.