Informovali o tom napríklad grécky denník Kathimerini, cyperské médiá či britský denník The Guardian. Kým počas koronavírusových uzáver si ľudia obstarávali domácich maznáčikov, aby im spríjemnili sociálnu izoláciu, teraz v čase rastu životných nákladov ich mnohí odkladajú.
"Pracujem v tomto odbore 12 rokov, vždy sme mali kopec práce, ale tento rok je situácia úplne odlišná," citoval denník The Guardian Neda Cottona, šéfa útulku v obci Kempsey v anglickom Worcestershire. "Ľudia zrejme riešia dilemu, či nakŕmia seba, alebo svojho psa. Musí to byť hrozná situácia, v ktorej sa mnohí ocitajú," povedal s tým, že mnoho ľudí nemá tiež na zaplatenie veterinára. "Niekedy môžeme pomôcť, ale často už nemáme miesto," dodal Cotton. Zároveň upozornil, že aj útulkom raketovo rastú účty za energie.
Nezisková organizácia pre ochranu zvierat RSPCA, ktorá pôsobí v Anglicku a Walese, tento rok zaznamenala nárast počtu opustených zvierat asi o 25 percent. Kým vlani od januára do júla dostala správu o 18.375 opustených zvieratách, tento rok v rovnakom období to bolo 22.908 takýchto hlásení. Najväčší nárast bol u králikov, evidovali ale tiež viac opustených mačiek aj psov.
Taktiež mesto Bristol na severozápade Anglicka rieši viac opustených zvierat. Vlani ich evidovali za celý rok 235 a teraz od januára do júla viac ako 170, a nešlo len o psov, mačky či králikov. Nedávno našiel niekto na bristolskom sídlisku v popolnici viac ako dvojmetrového pytóna kráľovského, napísal server BBC.