Doplácame na to, že ministri nenadväzujú na začaté reformy
Medzi možnými kandidátmi za nástupcu Branislava Gröhlinga sa často spomínal napríklad šéf školského výboru NR SR Richard Vašečka (Kresťanská únia). Podľa Denníka N je aktuálne horúcim kandidátom na tento post pedagóg Daniel Bútora.
„Nový minister školstva by mal v prvom rade zachovať kontinuitu v naštartovaných reformách, ako je napríklad zmena obsahu vzdelávania. Jedným z najväčších problémov školstva je, že na začaté reformy sa nenadväzuje a s každým novým ministrom prichádza zmena,“ hovorí. Akým najväčším problémom musí rezort čeliť?
„Na školách nám už teraz chýba viac ako tisíc učiteľov, tento počet bude ešte výrazne rásť. Školám nepomôžu tulivaky ani nový nábytok, ak tam nebude mať kto učiť. Podpora vzdelávania všetkých detí, aj tých so zdravotným alebo sociálnym znevýhodnením je dlhodobo slabým miestom nášho vzdelávacieho systému. Nestačí však písať brožúrky, školy potrebujú podporný personál a, samozrejme, peniaze,“ upozorňuje Hipš.
Najzložitejšia je realizácia súdnej mapy
Novým šéfom môže byť Ľudovít Bradáč, bývalý proreformný sudca. „Úplne najzásadnejšia úloha, ktorá je zároveň aj najzložitejšia, bude realizácia súdnej mapy, ako bola schválená v parlamente. V praxi to bude znamenať predovšetkým zriadenie nových správnych súdov, vytvorenie mestských súdov a zrušenie/spojenie viacerých okresných súdov, s čím súvisí aj reorganizácia okresných prokuratúr,“ vymenúva Eva Kováčechová, advokátka zo združenia Via Iuris.
Ďalšími úlohami budú prijatie nového Občianskeho zákonníka či úprava znenia známeho § 363 Trestného poriadku. „Agenda je naozaj rozsiahla a keďže na implementáciu novej súdnej mapy máme štyri mesiace, nový minister nebude mať vôbec priestor na zorientovanie sa,“ varuje Kováčechová.