Nový plynovod umožní väčšiu diverzifikáciu dodávok zemného plynu v Európe. Zaistenie energetickej bezpečnosti do budúcnosti je podľa premiéra Fialu pre Česko zásadné. "Nesmieme urobiť tú chybu ako naši predchodcovia vo vláde, ktorí sa nestarali o energickú bezpečnosť, dnes vidíme dôsledky. Keby predchádzajúca vláda pracovala na plynovode Stork II, tak sme dnes inde. Slovensko nedávno otvorilo prepojenie práve s Poľskom a my sme na začiatku," povedal Fiala.
Český premiér v utorok rokoval so svojím poľským náprotivkom Mateuszom Morawieckim o pozícii oboch krajín k európskym plánom v energetike, o podpore projektu plynovodu Stork II a jeho prínosu pre energetickú bezpečnosť strednej Európy. Rokovanie českého a poľského premiéra predchádza piatkovej mimoriadnej schôdzke ministrov energetiky členských krajín Európskej únie.
"Zhodli sme sa, že je potrebné nájsť európske riešenie a zasiahnuť do cien energií tak, aby boli prijateľné pre občanov a firmy. Som rád, že aj v tomto máme jasnú zhodu," povedal Fiala.
Podľa Fialu je potrebné upraviť spôsob, akým sa teraz vytvárajú ceny elektrickej energie. "Obe naše krajiny sú pre európske riešenie a sme radi, že sa k nám pridávajú aj ďalšie štáty. Určite musíme hovoriť o nejakej forme zastropovania cien, o nejakej forme úpravy toho, ako sa dnes utvárajú ceny elektrickej energie v európskom prostredí," povedal český predseda vlády.
Fiala v júli povedal, že Česká republika chystá priame prepojenie plynovodom z Poľska. Ešte na konci apríla kritizoval predchádzajúcu vládu Andreja Babiša (ANO) za to, že podľa neho nezabezpečila projektu česko-poľského plynovodu Stork II dostatočnú politickú podporu. Babiš Fialovu kritiku odmieta a poukazuje na to, že záujem o výstavbu plynovodu Stork II stratili Poliaci.