V stredu to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Urobila tak po tom, čo inhalačné vakcíny domácej výroby schválili Čína aj India. TASR správu prevzala z agentúry AFP. WHO novú formu vakcín proti koronavírusu privítala. Zdôraznila však, že chce vidieť aj všetky súvisiace údaje, aby tieto vakcíny následne mohla posúdiť a prípadne schváliť.
Čína v pondelok oznámila, že schválila prvú vakcínu proti covidu vo forme nosného spreja s názvom Convidecia Air, ktorú vyrába čínska spoločnosť CanSino. Použitie inhalačnej vakcíny na núdzové použitie od firmy Bharat Biotech v utorok schválila aj India.
Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Mike Ryan uviedol, že inhalačné vakcíny vyvolali imunitnú reakciu v pľúcnej sliznici. Vysvetlil, že vakcína tak vytvára obrannú líniu v tých častiach tela, kadiaľ vírus vstupuje do organizmu. Zároveň uviedol, že kombinácia injekčných a inhalačných vakcín sa už úspešne využíva pri ochoreniach, ako napríklad detská mozgová obrna. Podľa Ryana môžu byť tieto inovácie využité pri vývoji druhej a tretej generácie vakcín, ktoré by mohli "pomôcť ukončiť pandémiu koronavírusu a slúžiť v boji s inými respiračnými vírusmi v budúcnosti".
Spoločnosti CanSino aj Bharat Biotech vyrábajú aj injekčné vakcíny proti covidu, ktoré schválila WHO. Mariangela Simaová, ktorá má vo WHO na starosti prístup k očkovacím látkam, uviedla, že ani jedna z firiem ešte oficiálne nepožiadala o schválenie nových inhalačných vakcín. Dodala však, že na podobných projektoch už pracujú aj iné farmaceutické spoločnosti.