Oznámil to vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.
Šéf amerického rezortu diplomacie vo štvrtok neohlásene pricestoval do Kyjeva, kde o predmetnom balíku vojenskej pomoci diskutoval s ukrajinskými predstaviteľmi. Informoval ich, že administratíva prezidenta Joea Bidena už zámer poskytnutia dvojmiliardovej pomoci oznámila Kongresu.
Okrem Ukrajiny sa pomoc bude týkať ďalších 18 krajín vrátane členských štátov Severoatlantickej aliancie a regionálnych partnerov, ktorí sú "potenciálne najviac ohrození budúcou ruskou agresiou". Vojenská pomoc USA má slúžiť na obranu týchto krajín pred hrozbami voči ich zvrchovanosti a územnej celistvosti, a to prostredníctvom posilnenia vojenskej integrácie s NATO, uviedol Blinken.
Miliarda dolárov z balíka vojenskej pomoci pôjde Ukrajine a zvyšok sa rozdelí medzi Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Chorvátsko, Českú republiku, Estónsko, Gruzínsko, Grécko, Kosovo, Lotyšsko, Litvu, Moldavsko, Čiernu Horu, Severné Macedónsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí.
Americký minister obrany Lloyd Austin predtým na základni Ramstein v Nemecku oznámil ďalšiu zásielku vojenského materiálu Ukrajine v hodnote 675 miliónov dolárov. Podľa AP celková výška americkej pomoci Ukrajine od začiatku funkčného obdobia prezidenta Joea Bidena presiahne 15 miliárd dolárov.