Informuje o tom Lýdia Kokavcová z Inštitútu ľudských práv. Organizátori petície reflektovali ročné pôsobenie Anny Záborskej v úrade, ktorý má podľa jeho štatútu chrániť „slobodu vierovyznania alebo presvedčenia“ a realizovať „systémové opatrenia“ na jej ochranu.
Splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania podľa organizátorov petície napríklad odmietla podporiť návrh na zmenu zákona o registrácii cirkví, ktorý v parlamente predložil poslanec Tomáš Valášek.
Na diskrimináciu náboženských menšín pritom už poukázali aj bývalá ombudsmanka Mária Patakyová a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Ako ďalej uviedli mimovládne organizácie, Záborská sa neustále zviditeľňuje návrhmi zákonov, ktoré sú založené na náboženských dogmách a odporujú názorom odborníkov.
„Anna Záborská sa počas svojej dlhej politickej kariéry nikdy netajila vyhranenými a prísne konfesionálnymi postojmi. Ich presadzovania sa nevzdala ani pri pôsobení vo funkcii, v ktorej by mala dbať o práva občanov rôznej viery a presvedčenia,“ povedal predseda OZ Ethos Andrej Lúčny a dodal, že Záborská vždy chránila výhradne privilégiá katolíckej cirkvi, a to v miere šokujúcej aj pre mnohých katolíkov.
Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher uviedol, že bezprostredným podnetom na spustenie petície bolo prejavenie absolútnej neznalosti Ústavy SR zo strany Záborskej. Splnomocnenkyni vyčítajú, že protest proti účasti biskupa Jozefa Haľka na festivale Pohoda považovala za prejav neznášanlivosti voči katolíckej cirkvi a obhajovala ju ústavným právom na spoveď.