Podľa obžaloby mala kyselová brať v minulosti úplatky za to, že rozhodovala v prospech trestne stíhaných osôb. Spáchanie akejkoľvek trestnej činnosti pred súdom poprela.
Obhajca obžalovanej navrhoval oslobodenie spod obžaloby. Tú označil za nedôvodnú, keďže neboli zrejmé konkrétne skutočnosti, pre ktoré by sa mala bývalá sudkyňa dopustiť trestnej činnosti. Kľúčovým svedkom v jej procese bol právoplatne odsúdený exsudca Pavol Polka, ktorý mal nosiť peniaze. Prokurátor pre ňu navrhoval sedem rokov väzenia.
Kyselovú zadržala Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Plevel 2 v roku 2021. Bývalá sudkyňa mala od februára 2015 do augusta 2019 za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na žilinskom KS v prospech trestne stíhaných osôb. Skončila vo väzbe z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. Kyselová nastúpila na súd v roku 1984 a v roku 2012 sa stala predsedníčkou KS v Žiline.
"Za tie dva roky som si skúsila toho dosť. Mám za to, že pravda a spravodlivosť zvíťazila," reagovala Eva K. po vynesení rozsudku. Prokurátor proti nemu podal priamo v súdnej sieni odvolanie.
Podľa obhajcu exsudkyne Ľubomíra Hagaru sa sudca ŠTS priklonil k ich obhajobným argumentom v tom zmysle, že výpoveď svedka Polku bola jediným priamym dôkazom, že sa jeho klientka mala dopustiť skutku.
"Takýto dôkaz bol však jediný, nebol podporený inými dôkazmi. Podľa nášho názoru, naopak, z dokazovania vyplynulo to, že skutok sa nemohol stať tak, ako svedok – kajúcnik uvádzal. Z postupov a fungovania senátu krajského sudu sa údajná korupčná činnosť nemohla udiať tak, ako uvádzal," konštatoval Hagara.