Lenže umelé sladidlo je pre organizmus tak neprirodzené, že úplne mätie jeho systémy a rovnako tiež spôsobuje zdravotné problémy. Podľa francúzskych vedcov z rozsiahleho a dlhodobého sledovania populácie vyplýva, že konzumácia limonád s umelými sladidlami, napríklad obľúbenej diétnej coly, poškodzuje srdce a cievy. Umelé sladidlá nie sú bezpečnou náhradou cukru.
Autori z Paríža sledovali vzorku 100-tisíc osôb v priebehu deviatich rokov. Všetky osoby boli na začiatku výskumu zdravé. Na konci sledovania bolo medzi jedincami, ktorí konzumovali 78 miligramov umelých sladidiel denne (asi polovica plechovky diétnej coly), o desať percent viac osôb s infarktom ako medzi osobami, ktoré nekonzumovali umelé sladidlo vôbec. A vzťah platil aj vtedy, keď boli do analýzy zahrnuté ďalšie rizikové faktory pre rozvoj chorôb obehovej sústavy – pohlavie, strava, fajčenie, konzumácia alkoholu, miera pohybu, výška vzdelania a príjmy.
Odborníci zistili, že u ľudí, ktorí konzumujú 78 miligramov umelých sladidiel za deň, (dávka zodpovedajúca tej, ktorá sa nachádza v polovici plechovky diétnej malinovky) bola až o desatinu vyššia pravdepodobnosť, že dostanú infarkt. Riziko mŕtvice bolo o pätinu vyššie.
„Výsledky naznačujú, že umelé sladidlá môžu predstavovať modifikovateľný rizikový faktor pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Zistenia ukazujú, že tieto potravinárske prídavné látky, ktoré denne konzumujú milióny ľudí a sú prítomné v tisícoch potravinách a nápojoch, by nemali byť považované za zdravú a bezpečnú alternatívu cukru, v súlade so súčasným postojom niekoľkých zdravotníckych agentúr,“ uviedli autori z Paríža. Ich výsledky nie sú prekvapujúce, nejde totiž o prvý výskum, ktorý odhaľuje vzťah medzi konzumáciou umelých sladidiel a vyšším rizikom ochorenia srdca a ciev.