Upozornila na to poradenská spoločnosť Grant Thornton. Finančná správa (FS) sa doteraz vedela dostať k informáciám o príjmoch ľudí a firiem cez digitálne platformy, ako napríklad Booking, Airbnb či aplikácie na prepravu, len priamym vyžiadaním. Po novom bude mať k dispozícii údaje napríklad o prenájme bytov, domov či chát na krátkodobé aj dlhodobé bývanie. Informačnú povinnosť budú mať aj všetky portály, cez ktoré ľudia alebo firmy predávajú služby a tovar, prenajímajú autá, bicykle alebo iné dopravné prostriedky, priblížila poradenská spoločnosť.
Raz ročne dostane finančná správa aj informácie od platforiem pre zdieľanú ekonomiku a od virtuálnych trhovísk s rôznym tovarom či už s oblečením, alebo s fotografiami. Všetky dotknuté platformy budú mať povinnosť automaticky posielať finančnej správe detailné údaje o tom, aké služby a tovary poskytli firmy či fyzické osoby za uplynulý rok a aký dosiahli príjem cez digitálnu platformu.
Smernica zavádza aj takzvané cezhraničné daňové audity, čiže spoločné daňové kontroly dvoch a viacerých krajín. Slovenská finančná správa následne bude môcť využiť zistenia pri kontrole priznaných daní.