Nechcem sa dožiť toho, že prestaneme kúriť
Marcela Ivančová, primátorka Svidníka
Práve sme počuli vystúpenie o povinných linkách na úpravu biologického odpadu, ktoré sú povinné od 1. januára. Na celom Slovensku sú tri, jedna linka stojí 3 milióny, a ja si neviem predstaviť, čo také mesto ako Svidník bude robiť s týmto odpadom, keď je povinnosť ho pred skládkovaním triediť. Tým navýšime cenu odpadu na dvojnásobok alebo trojnásobok v týchto obciach. Alebo budeme porušovať zákon, alebo tá suma bude neudržateľná a budú vznikať čierne skládky.
Balíček vlády, v rámci ktorého musíme v oblasti originálnych kompetencií vyplatiť okolo 180-tisíc eur. Oproti minulému roku máme vyše 50-percentný nárast za ceny energií a veľmi sa bojíme toho, čo bude v novom roku. Ja sa naozaj nechcem dožiť toho, že v 21. storočí budú mestá a obce musieť vypínať kúrenie, budú musieť vypínať svetlá. Predsa musí existovať nejaké riešenie a keď urýchlene nezaberú všetky eurofondové ministerstvá, ktoré sú dotknuté týmto problémom, nebude sa dať tento problém vyriešiť.
Roman Súkeník, starosta obce Zemianske Sady
Vláda vykráda rozpočty obciam a mestám. Teraz sme mali veľmi zvýšené náklady, museli sme zaplatiť 500 € každému zamestnancovi obce, či už na originálnych kompetenciách, alebo priamo zamestnancom v obci. Keďže vláda nezmyselnými zákonmi vykradla rozpočet, na budúci rok prídeme o 618 miliónov na dani z príjmov fyzických osôb.
Obávam sa, že budeme musieť rušiť kultúru, šport, samozrejme, bude sa šetriť na verejnom osvetlení a na energiách, pretože je predpoklad, že energie pôjdu o 400 až 500 percent hore - to nám sám premiér povedal. Navrhol síce riešenie, že urobíme spoločné verejné obstarávanie, aby nás bolo čo najviac a aby sme čo najviac ušetrili, takže uvidíme, ale obávame sa 400 až 500 percentného navýšenia cien energií, a to bude pre obce devastačné.