Mikrobiológ sa preslávil najmä prácou v oblasti imunológie, ktorá viedla k objaveniu protilátky Infliximab. Tá pomáha pri liečbe artritídy a ďalších chronických zápalových ochoreniach. Pred rokom ho vyznamenal aj americký prezident Barack Obama.
„Toto ocenenie je pre mňa veľký zážitok,“ reagoval na udelenie čestného doktorátu profesor Vilček. Žartom poznamenal, že konečne sa môže hrdiť titulom doktor, pretože Lekársku fakultu skončil s titulom promovaný lekár. Do USA emigroval spolu s manželkou a v New Yorku začal pracovať na tamojšej univerzite. Venoval sa tam vývoju liekov proti autoimunitným chorobám. „Keď som tam prišiel, chcel som vidieť svoje laboratórium a oni mi ukázali prázdnu miestnosť. Povedali mi, aby som požiadal o grant, a keď dostanem peniaze, potom si zaobstarám prístroje. A tak aj bolo,“ zaspomínal si uznávaný profesor na svoje začiatky v Amerike.
Už vo vtedajšom Československu sa venoval imunológii a vo svojej práci pokračoval aj po emigrácii. Predstava, že Ján Vilček zrazu objavil nejaký liek a zbohatol, je však mylná. „Mojím prvotným cieľom nebolo vyvinúť liečebný prostriedok. Snažil som sa len zistiť, ako určité procesy fungujú,“ vysvetľoval profesor. Až po rokoch práce spolu so svojím tímom zistil, že ich výskum by mohol mať aj praktické dôsledky. Aj potom ešte jeho liek roky testovali, či nemá vedľajšie škodlivé účinky. Nakoniec boli úspešní. Vyvinuli protilátku Infliximab, ktorá sa používa napríklad pri liečení Crohnovej choroby, reumatologickej artritídy a iných chorôb.
Ján Vilček sa zviditeľnil aj ako filantrop. V roku 2005 venoval Newyorskej univerzite dar v hodnote približne 100 miliónov dolárov. V roku 2010 mu pán minister Miroslav Lajčák udelil cenu Goodwill Envoy (Vyslanec dobrej vôle), ktoré má okrem ocenenia výnimočných výsledkov napomôcť aj zviditeľneniu laureátov ocenenia doma na Slovensku. Jeho vedecké úspechy ocenil aj americký prezident Barack Obama Národnou medailou za technológiu a inováciu.
Profesof Ján Vilček
- patrí medzi popredné svetové vedecké kapacity v oblasti mikrobiológie
- narodil sa 17. júna 1933 v Bratislave
- v roku 1957 absolvoval štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, o päť rokov neskôr sa stal kandidátom vied
- v roku 1965 emigroval do USA, kde začal pracovať na fakulte New York University
- je držiteľom či spoludržiteľom 46 vedeckých patentov
- v roku 2000 založil nadáciu, ktorá sa venuje imigrantom, vede i umeniu