Kažimír poznamenal, že existujú problémy, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú menovú politiku, ale napriek tomu sú mimo nášho dosahu. Rozkývané a raketovo rastúce ceny energií sú podľa neho aktuálne tým najvypuklejším prípadom. Skonštatoval, že ceny energií ovplyvňujú všetko.
Guvernér NBS upozornil, že ak ľudia a podniky začnú očakávať, že tu vyššia inflácia ostane dlhší čas, môže sa zvýšiť aj skutočná inflácia. "Popritom, úplne pochopiteľne, rastú požiadavky ľudí, aby sa im zvýšil plat a vlády zase míňajú miliardy, aby zmiernili vplyv krízy na ľudí a ekonomiku. Občas rozumne, inokedy zase nie. To všetko dodáva palivo do motora, ktorý poháňa infláciu hore," podotkol Kažimír s tým, že ekonómovia to nazývajú "sekundárnym efektom".
Zároveň dodal, že inflácia sa v eurozóne drží neprijateľne vysoko. Jej augustové zrýchlenie na 9,1 %, opätovne ťahané energiami, podľa neho len pripomenulo akútnosť problému z pohľadu inflačného vývoja v budúcom roku a v tom nasledujúcom.
"Naše najnovšie odhady vidia infláciu v eurozóne nad naším dvojpercentným cieľom počas celého tohto obdobia. Popri tom všetkom sú z môjho pohľadu riziká pre infláciu jednoznačne smerom nahor a pri ekonomickom raste smerom nadol," skonštatoval.