Tento krok schválili všetky členské štáty vrátane Slovenska. Ide o druhú časť sľúbeného balíka z mája vo výške deviatich miliárd eur. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR po neformálnom zasadnutí Rady ministrov financií EÚ (ECOFIN) a Euroskupiny v Prahe na pozvanie českého predsedníctva Rady EÚ.
"Schválenie pomoci bolo kľúčovým bodom rokovania a zároveň plnenie nášho záväzku. Tu sa ukazuje, že práve spoločným európskym postupom je možné mobilizovať najväčšie zdroje na pomoc Ukrajine," uviedol minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).
Ministri sa venovali aj hospodárskym dosahom krízy vrátane vývoja inflácie a cien energie. Zhodli sa, že je potrebné pomôcť najmä zraniteľným skupinám, a to cielenými a dočasnými opatreniami, ako aj hľadať systémové riešenia na zníženie tlaku na ceny energie s cieľom vyhnúť sa posilneniu inflácie. Ako skonštatoval rezort financií, z dôvodu nízkej ponuky a aktuálne vysokých cien, ktoré sú vyvolané ruskou agresiou na Ukrajine, potrebujú členské štáty diverzifikovať dovoz energonosičov, podporovať energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie.
Ministri tiež diskutovali o očakávanej reforme hospodárskeho riadenia EÚ vrátane spoločných rozpočtových pravidiel a otázkach harmonizácie priamych daní. Členovia Euroskupiny sa venovali aj makroekonomickému vývoju v eurozóne či digitálnym menám centrálnych bánk vrátane projektu digitálneho eura.