Na neformálnom zasadnutí v Prahe ministri financií a guvernéri centrálnych bánk EÚ diskutovali o negatívnych vplyvoch ruskej agresie voči Ukrajine na európske ekonomiky a podporili ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu. Súbežne so zasadnutím ministrov pre energetiku v Bruseli rokovali aj o riešení vysokých cien energií a ich vplyvoch na štátne rozpočty.
Po júlovej dohode týkajúcej na poskytnutia 1 miliardy eur sa ministri financií EÚ v Prahe dohodli na urýchlení ďalšej časti makrofinančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 5 miliárd eur.
"Nová pôžička vo výške piatich miliárd eur sa použije na bežnú prevádzku štátu a zabezpečenie chodu kritickej infraštruktúry v krajine, ako napríklad úradov, škôl alebo nemocníc," uviedol český minister financií Zbyněk Stanjura, ktorý predsedal Rade ECOFIN. "Na nasledujúcich rokovaniach ECOFIN-u budem z pozície predsedajúcej krajiny presadzovať rýchlu dohodu na poskytnutie zvyšných troch miliárd eur, pri ktorých sa musíme dohodnúť aj na rozdelení tejto sumy na pôžičky a granty."
V rámci diskusie o hospodárskej pomoci Ukrajine ministri financií diskutovali aj o povojnovej obnove Ukrajiny. "Rusko proti nám vedie ekonomickú vojnu a jeho hlavným cieľom je rozdeliť spoločnosť v krajinách EÚ a roztrieštiť európsku jednotu. Preto je na mieste už dnes riešiť popri finančnej pomoci na bežnú prevádzku Ukrajiny aj jej povojnovú obnovu, ktorá čím skôr sa začne, tým rýchlejšie sa krajina postaví nohy. Nebavíme sa pritom o jednostrannom nalievaní peňazí, ale predovšetkým o to umožniť českým a európskym firmám vstúpiť na ukrajinský trh a investične sa podieľať na obnove krajiny, ktorá nepochybne prinesie celý rad atraktívnych podnikateľských príležitostí," dodal Stanjura.