V USA teraz chovateľov blanokrídleho medonosného hmyzu trápi nový parazit. Okrem boja s morom a varoázou tam musia čeliť parazitickej muške, ktorá robí zo včiel malé zombie. Muška kladie do včiel vajíčka. Taká robotníčka s larvami v tele sa potom chová ako oživená mŕtvola a nakoniec spácha samovraždu. Nový parazit sa šíri a nie je vylúčené, že časom dorazí aj do Európy.
Včelár Anthony Cantrell z Burlingtonu v štáte Vermont si vlani v októbri po prvýkrát všimol podivné správanie u svojich včiel. Robotnice sa na plástoch pohybovali zmätene a triasli sa, doslova ako ľudské príšery zombie. Môže za to muška Apocephalus borealis, ktorá bola pozorovaná u včiel na východnom pobreží USA prvý raz. Navyše to bol predtým parazit čmeliakov.
Mušku prvýkrát objavil profesor John Hafernik v San Franciscu v roku 2008. Podľa neho mušky Apocephalus nakladú do včiel vajíčka, larvičky potom poškodia mozog a robotnica sa chová zmätene a spomalene ako zombie. Nakoniec vyletí v noci do dažďa a zimy, takže zahynie.
Bude sa šíriť?
Profesor Hafernik tvrdí, že parazitické mušky napadali len včelích príbuzných - čmeliaky. Nová adaptácia na včely je pozorovaná až počas posledných pár rokov. Jeho tím sleduje šírenie naprieč Severnou Amerikou. Zatiaľ mušky potvrdili v štátoch Kalifornia, Washington, Južná Dakota a Oregon. Vlani na jeseň sa parazit prvýkrát objavil na východnom pobreží USA.
"Nevieme teraz, či je to len izolovaný jav, alebo sa rozšíri do väčšej oblasti," uviedol pre USA Today Stephen Parise, poľnohospodársky odborník z Vermontu.
Hrozbou sú mrazy aj pesticídy
Včelstvá v USA - aspoň v severnej a centrálnej časti - tento rok v zime ohrozujú tiež extrémne mrazy. Navyše chorôb a parazitov pribúda, zatiaľ čo poľnohospodárska krajina je voči včelám čoraz menej prívetivá. Nielenže je prostredie zamorené pesticídmi, ale ubúda kvalitných druhov medonosných a peľonosných rastlín , ktoré poskytujú včelám kvalitnú výživu. Včelia imunita je oslabená a ony sú voči chorobám citlivejšie.
Profesorka entomológie (odbor zoológie zaoberajúci sa skúmaním hmyzu, pozn. edit.) May Berenbaum z University of Illinois hovorí o biblickej pohrome. Šírenie parazitickej mušky ju nezaskočilo. "Nie je to prekvapujúce, ale určite to tiež nie je dobrá správa. Už tak máme totiž veľmi veľa patogénov a parazitov, ktoré ohrozujú naše včelie kolónie," tvrdí Berenbaum.
A včelár Cantrell z Vermontu sa obáva najhoršieho: "Myslím, že je to ďalší klinec do rakvy včelám na celej severnej pologuli."