Ako informoval medzinárodný vedecký tím, takmer všetkým chýbala hlava. Spoločný výskum slovenských vedcov z Archeologického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) a odborníkov z Christian-Albrechts-Universität v nemeckom Kieli prebieha vo Vrábľoch už siedmu sezónu.
"Skúmajú jednu z najväčších stredoeurópskych sídliskových aglomerácií roľníkov z mladšej doby kamennej z obdobia približne medzi rokmi 5250 až 4950 pred Kristom. Tri sídliskové areály majú celkovú rozlohu približne 50 hektárov. Jeden z areálov bol v záverečnej etape fungovania opevnený jednou, prípadne dvoma priekopami, čo je v tej dobe v strednej Európe absolútne výnimočné," uviedol riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.
Podrobný geofyzikálny prieskum lokality potvrdil prítomnosť viac ako 300 takzvaných dlhých domov. Podľa vedcov je možné, že v jednotlivých etapách fungovania osady mohlo byť naraz využívaných 50 až 70 domov. "Už v minulých sezónach sa v priestore priekop, respektíve v ich blízkosti, odkryli regulárne hroby, ale aj ľudské skelety uložené, prípadne pohodené na dne priekopy. V tomto roku sa v priekope pri jednom zo vstupov odkryla kumulácia ľudských kostí, z ktorých sa vypreparovalo najmenej 35 skeletov," uviedol jeden z vedúcich výskumu Ivan Cheben.