Dodáva, že niektorí výrobcovia nakupovali plyn v tom čase, v akom je indexovaná ich cena tepla. „Čiže ho majú nakúpený zhruba za tú cenu - niektorí možno drahšie, niektorí možno lacnejšie - možno ho ešte kúpili minulý rok, pretože už tušili, že cena bude rásť. Tí sú na tom lepšie. Otázka teraz je, ako sa ÚRSO k tomu postaví a ako ceny zreguluje, a či bude záujem cenu posunúť nižšie v centrálnych teplárňach,“ vysvetľuje Pišta.
Príspevok na teplo?
Vláda by teoreticky mohla obyvateľom obytných domov poskytnúť príspevok na teplo. „Možno by to bolo dobre robiť takto selektívne, len problém je, že to za 2-3 mesiace nikto ani len nevymyslí, nieto aby to ešte realizoval,“ vraví Pišta. Podľa neho ide o pomerne komplikovaný systém. Nárast ceny teda nebude u každého rovnaký a bude otázne, ako ho kompenzovať. „Keby to mala vláda kompenzovať individuálne, tak to systém ani za rok nedá dokopy,“ dodal analytik. Najjednoduchšie by podľa neho bolo stanoviť strop na cenu uhlia či cenu tepla tak, ako sa to deje aj v iných oblastiach. Ministerstvo hospodárstva sa k tomu nevyjadrilo.
Vysvetliť vláde, ale neúspešne
Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla
Aká bude budúci rok cena tepla v obytných domoch?
- V každom meste to bude iné, závisí to do toho, kedy a za koľko nakúpili plyn, to je dnes lotéria, nikto vám to presne nepovie. Nárast 140 % vyplynul z analýzy ÚRSO.