Najviac badateľné je to podľa nich pri ministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovi (46). Na ružiach ustlané však nebude mať ani nový šéf hospodárstva Karel Hirman (52), ktorý bude musieť hasiť energetickú krízu. Otázne je aj to, koľko na čele diplomacie vydrží Rastislav Káčer (57), ktorý sa v minulosti postavil aj proti Matovičovi. Nový Čas sa pozrel na ich predchádzajúce vyjadrenia, aby sme zistili, čo sa od nich dá čakať.
Prečo tak dlho trvá vybrať ministra školstva
Riadením rezortu školstva prezidentka dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera, lebo trojkoalícia sa ešte na novom mene definitívne nedohodla.
Medzi kandidátmi na stoličku šéfa rezortu sa pred vymenovaním Hegera spomínali najmä dve mená. Poslanec Richard Vašečka a Daniel Bútora, ktorý v súčasnosti pôsobí ako lektor a kouč. Dnes je už jasné, že konzervatívny Vašečka je z kola von. „Personálna politika týchto dvoch hnutí je veľmi zlá. Jednoducho, nemajú kádre, nemali nijakú tieňovú vládu, a to sa ukazuje aj na tom, že meškajú s predstavením kandidáta na ministra školstva,“ povedal politológ Michal Cirner.
Pri odborných nominantoch a nestraníkoch je podľa neho ten problém, že verejnosť nepozná ich politický výklad a nevie, ktorá strana za nimi stojí. „Môžu to byť dobrí odborníci, manažéri a priniesť dobré riešenia, ale nakoniec zasadne koaličná rada a poslanci v parlamente budú o týchto veciach hlasovať,“ tvrdí Cimer.
Šéfa školských odborov viac ako meno zaujímajú iné veci. „Ide aj o odbornosť tímu na ministerstve a o finančné prostriedky. Ak ich nebude mať, nepohne sa ďalej. V prvom rade musí zjednotiť fi nancovanie školstva. Nemôže to byť rozbité, že materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby a iné zariadenia budú financované samosprávami z podielových daní a ostatné je priamo napojené na štátny rozpočet, potom vzniká chaos, lebo samosprávy nebudú mať peniaze na zvýšené platy alebo jednorazové schválené príspevky,“ hovorí predseda školských odborárov Pavel Ondek.