Obavy o pokračovanie reforiem
Viliam KARAS (46), minister spravodlivosti
Zrejme najviac zarezonovalo vo verejnosti meno nového ministra spravodlivosti. Viliam Karas, ktorý pred vymenovím do funkcie ministra pôsobil ako predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK), sa v minulosti vyjadril, že zrušenie paragrafu 363 mu nie je po vôli a aj preto jeho nominácia zaváňa podľa odborníkov tým, že v nej má prsty strana Sme rodina.
„Tento pán môže byť odborníkom, ale bude s politickým krytím. Boris Kollár si zachováva perspektívu, že 363-ka zrušená nebude a podarilo sa mu presadiť na ministerské kreslo opäť svojho človeka. Tento krok znamená, že premiér Heger sa definitívne vzdáva cieľa zreformovať oblasť justície, ktorá tu v ostatných rokoch narobila veľa zla,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.
Je zrejmé, že nový minister pôjde inou cestou reforiem ako jeho predchodkyňa Mária Kolíková. Pred pár dňami Karas za SAK totiž uviedol, že nesúhlasí s návrhom novely Trestného zákona tak, ako ho predložila Kolíková. „Naším spoločným zámerom je modernejšia trestná politika, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu,“ reagoval na predložené návrhy. S jeho nomináciou má problém aj Nadácia Zastavme korupciu.
„Ak sa ministrom spravodlivosti stane predseda SAK, máme vážne obavy o pokračovanie reforiem a posilňovanie antikorupčnej legislatívy. Advokátska komora sa nielenže nedokázala dostatočne vyrovnať s ľuďmi z vlastných radov podozrivými z korupcie, ale často sa ich alibisticky zastávala. Okrem iného sa v jednom z rozhovorov vyjadril, že tresty za korupciu považuje za vysoké,“ napísali na sociálnej sieti.