"Riziko rozšírenia cholery do iných guvernorátov je veľmi vysoké," uviedla WHO po tom, čo nákazu zaznamenali v najmenej piatich zo 14 sýrskych provincií. "Zdroj nákazy môže byť spojený s ľuďmi, ktorí pijú vodu z neupravovaných zdrojov" alebo "kontaminovanie jedla v dôsledku zavlažovania rastlín kontaminovanou vodou", uviedla WHO vo vyhlásení. OSN predpokladá, že ohrození sú aj ľudia, ktorí pijú znečistenú vodu z rieky Eufrat.
V pondelok Sýria oznámila dve úmrtia súvisiace s cholerou v oblastiach pod kontrolou vládnych jednotiek. V sobotu hlásili tri takéto úmrtia na severe a východe krajiny, ktoré kontrolujú kurdské jednotky. Podľa WHO ide o prvé prípady od roku 2009, keď Sýria zaznamenala 324 prípadov nákazy cholerou v provincii Dajr az-Zaur na východe a provincii Rakka na severe krajiny.
Cholera sa zväčša prenáša kontaminovaným jedlom alebo vodou, spôsobuje hnačky a vracanie. Šíri sa predovšetkým v husto obývaných oblastiach bez vhodnej kanalizačnej siete alebo zdrojov pitnej vody.
Počas niekoľkoročnej občianskej vojny v Sýrii boli poškodené dve tretiny kanalizačných čističiek, polovica čerpacích staníc na vodu a tretina vodárenských nádrží, uvádza Detský fond OSN (UNICEF). Takmer polovica populácie má preto k dispozícii iba alternatívne a často aj nebezpečné vodné zdroje, najmenej 70 percent odpadovej vody nie je správne čistených.
OSN v pondelok požiadala darcovské krajiny o pomoc proti šíreniu cholery v Sýrii. "Sú potrebné rýchle a bezodkladné kroky, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu a úmrtiam," uviedla OSN.
Nákazu cholerou zaznamenali tento rok prvýkrát od roku 2015 aj v susednom Iraku. Ochorením sa každoročne nakazia asi 1,3 milióna až štyri milióny ľudí, pričom v jej dôsledku zomrie ročne 21.000 - 143.000 ľudí, píše AFP.