Počas dlhých rokov precestovala takmer celý svet a nevynechala ani Slovensko, ktoré navštívila v roku 2008. Spoločnosť jej robil aj Marek Trubač (48), vtedajší protokolista a pravá ruka prezidenta Ivana Gašparoviča (81). Prezradil nám, čo sa jej veličenstvu u nás najviac páčilo a čo si jej manžel Princ Philip († 99) myslel o fujare.
Pozvať na Slovensko takú významnú návštevu bolo určite z logistického hľadiska veľmi náročné. Aké požiadavky mali protokolisti, prekvapilo vás niečo?
Prezident Ivan Gašparovič inicioval návštevu pozvánkou, ktorú listom poslal kráľovnej Alžbete II. ešte v roku 2006. V priebehu nasledujúceho roka sme dostali signály z diplomatických kruhov, že o návšteve Slovenska jej veličenstvo skutočne uvažuje. V roku 2005 sa v Bratislave uskutočnila vrcholná schôdzka prezidentov Ruska a USA „Summit Bush-Putin“. Až vtedy sa Slovensko začalo intenzívnejšie zviditeľňovať na medzinárodnej úrovni. Keď nám britská strana oznámila, že kráľovná k nám pricestuje, okamžite sme začali s prípravou návštevy na Slovensku.
Ako dlho vopred sa taká návšteva pripravuje?
Začalo sa asi deväť mesiacov pred jej októbrovým termínom v roku 2008. Samozrejme, najskôr sme načrtli ideu ukázať jej to, na čo sme na Slovensku hrdí, a tak sme okrem Bratislavy navrhli aj návštevu Vysokých Tatier. Najnáročnejšie bolo vedieť udržať túto fantastickú správu dlhé mesiace v tajnosti a, samozrejme, i technické a bezpečnostné opatrenia. Paradoxne najväčší problém sme mali s jej ubytovaním, keďže sme vedeli, že kráľovná nemôže prespávať v hoteloch, ale vo vládnych a v kráľovských palácoch a rezidenciách. Lenže Slovensko žiadne takéto reprezentatívne sídlo nemá. Trochu sme tiež tŕpli, keď sme Britom ponúkli na ubytovanie socialistický vládny Hotel Bôrik. Napokon, spal tu aj Vladimir Putin i ďalší štátnici. Kráľovná ale nad ničím neohŕňala nos a ponuku prijala. Nakoniec, ten hotel má nádherný výhľad na Dunaj, Maďarsko, Rakúsko i Moravu.
Bola táto návšteva v niečom iná ako pri iných štátnikoch?
Samozrejme. Kráľovná Alžbeta II. nebola len „obyčajný“ prezident, ale na tróne už vtedy vládla úctyhodných 56 rokov. Takáto osobnosť, ktorá je hlavou nielen Veľkej Británie, ale aj celého Commonwealthu (spoločenstvo 56 štátov pozostávajúce cca z dva a pol miliardy ľudí), jednoducho u nás ešte nikdy nebola. Správa o jej návšteve sa rozšírila do celého sveta a naše malé Slovensko sa mohlo hrdo pýšiť jej priazňou až dva dni, čo nebývalo v jej prípade zvykom. K nám prichádzala zo Slovinska a tak si mohla urobiť aj pohľad na rozdiely inak podobných slovanských štátov.
Ako sa zabezpečuje bezpečnosť takýchto osobností, koľko ľudí bolo nasadených?
Polícia mala v teréne až 600 policajtov, no nie naraz a na jednom mieste. Presuny takýchto VIP osôb sú striktne strážené Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. V pohotovosti boli aj ostreľovači na strechách a skrátka, každý bod programu mal svoju minutáž a tá sa musela dodržiavať. Nielen pre protokol, ale aj kvôli bezpečnosti.