Na návšteve s ňou bol aj jej zosnulý manžel. Aká bola komunikácia s ním?
Vojvoda z Edinburghu bol vysoko vzdelaný, šarmantný a hlavne vtipný beťár. Keďže s kráľovnou som nemal veľa priestoru komunikovať, tak on, trochu odsunutý na okraj záujmu, bol veľmi milý spoločník. Prehodili sme pár viet. Ten muž, žijúci v tieni svojej slávnejšej polovičky, by si určite zaslúžil väčšiu pozornosť.
Stalo sa počas jej návštevy aj nejaké faux pas? Ako zareagovala?
Našťastie nie! Ale o úsmevy okolia sa postaral princ Philip, ktorý mal obrovský zmysel pre humor. Keď mu prezident ukazoval nádhernú ručne zdobenú fujaru, tak sa ho kráľovnin manžel spýtal, či sa s tým na Slovensku bijeme. Prezident bol duchaprítomný, tak zo stolíka fujaru zobral a začal na ňu hrať. Keď vylúdil tie krásne typické fujarové tóny, kráľovná spolu s vojvodom z Edinburghu stíchli, a potom zatlieskali. Princa Philipa sme dokonca museli hore v Tatrách na Hrebienku naháňať, lebo sa zdržal, a takmer chýbal na spoločnej fotografii, kedy sa Tatry na chvíľu odhalili z hmly. Keď som ho utekal zavolať, povedal mi: „Načo ma chcete fotiť? Veď sme sa fotografovali už včera!“
Mala kráľovná nejaké znalosti o Slovensku, kládla zvedavé otázky?
Prekvapujúco áno a dokonca i princ Philip, ktorý sa zaujímal o históriu a dejiny. Aj kvôli tomu dostal okrem fujary do daru od prezidenta aj encyklopédiu Slovenska. Kráľovnej daroval Ivan Gašparovič drevenú plastiku s motívmi jednorožcov a koní vyrobených z mamutoviny. Samozrejme ju najviac zaujala história a naše krásne Tatry. Pýtala sa dokonca aj na náš štátny znak, keďže prezident ju vyznamenal Radom bieleho dvojkríža I. triedy. Vysvetlili sme jej, že je to historický odkaz na cyrilo-metodskú tradíciu. Na to Alžbeta II. reagovala: „No vidíte a ja vám dávam zasa naše vyznamenanie, kde máme tri koruny.“
Ako na vás z ľudského hľadiska zapôsobila kráľovná?
Alžbeta II. bola bezpochyby najcharizmatickejšia osoba, akú som kedy stretol. A to sa mi za roky v Prezidentskom paláci pošťastilo stretnúť kráľov, prezidentov i množstvo predsedov vlád a ministrov. Jej ľudská krása spočívala v jej skromnosti a pokore. Napriek tomu, že bola vyvolenou a privilegovanou členkou kráľovskej rodiny, celý život zasvätila svojmu ľudu a ten ju za to miloval. Ak kedykoľvek poviete Británia, okamžite sa vám zjaví vlajka a podoba kráľovnej Alžbety II. . Tá stopa, ktorú za 70. rokov na tróne zanechala, bude v našich pamätiach vrytá ešte veľmi dlho.